Inflace

Pod pojmem inflace si většina lidí představí zvyšování cen, i když je to častá a bohužel mylná definice. Inflace je důsledek zvýšení objemu měny (měnové zásoby) v oběhu. Centrální banka pošle do oběhu víc měny, která rozředí hodnotu toho, co je již v oběhu (a na vašich spořících účtech v bance). Inflace v průběhu času snižuje hodnotu měny. A proto je důležité naučit se rozlišovat, co si svou hodnotu navzdory inflaci uchová a do toho aktiva odkládat své úspory.

Co se dozvíte o inflaci na stránkách Českého statistického úřadu?

Míra inflace
Při vyjadřování míry inflace pomocí indexu spotřebitelských cen jsou často uváděna různá čísla, která, i když rozdílná, jsou správná. Je třeba uvést jednoznačně období, za které je míra inflace uváděna, a základ, k němuž se vymezené období porovnává. Nejčastěji se používají: Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen vyjadřuje procentní změnu průměrné cenové hladiny za 12 posledních měsíců proti průměru 12 předchozích měsíců.

2,8%

srpen 2021
(datum zveřejnění 10.9.2021)

A co jsme pro vás spočítali my?

Do hledáčku jsme dali seznam 39 položek běžně kupovaných potravin, které jsme ve srovnávacím koši nechali 20 let (a neměnili jsme je, abychom pomohli statistice). Výsledek je průměrná roční inflace potravin 5,54 % za období od roku 2000 do 2021.

Zkuste si sami spočítat, jakou reálnou hodnotu má např. 500 000 Kč odložených v roce 2000? Můžete se také podívat na to, jaké roční výnosy vám přináší vaše současné investiční portfolio (spořící účet, akciové fondy, dluhopisy). Překonají jejich roční výnosy tuto reálnou inflaci?

Finanční gramotnost se bohužel na školách neučí. Našim cílem je sdílet tyto informace, abyste lépe rozuměli svým financím.

Doporučujeme shlédnout skvělé video : Inflace je tady! Vy ji jen nevidíte.