Vlády celého světa nalévají stále více financí do výzkumu a případových studií digitálních měn centrálních bank (CBDC). Zdá se, že mezi hlavními ekonomikami má Čína, která již plánuje zavedení využití digitálních jüanů během zimních olympijských her 2022 v Pekingu, velký náskok.
Snaha porozumět příležitostem a výzvám při nasazování CBDC do oběhu probíhá v 81 zemích, přičemž pět zemí již plně implementuje digitální verzi své měny. Všech pět zemí spadá do karibské oblasti. Patří mezi ně Bahamy, Svatý Kryštof a Nevis, Antigua a Barbuda, Svatá Lucie a Grenada.
CBDC jsou ve své pilotní fázi ve 14 dalších zemích,
… včetně Jižní Koreje a Švédska.
Ze zemí se čtyřmi největšími centrálními bankami:
- Federálním rezervním systémem (FED) Spojených států,
- Evropskou centrální bankou,
- japonskou Bank of Japan,
- a Bank of England ve Velké Británii
- – jsou USA z hlediska rozvoje CBDC nejdále.
Americký FED zkoumá CBDC již několik let a předseda banky Jerome Powell v lednu 2021 naznačil, že rozvoj budoucích digitálních dolarů je „velmi vysokou prioritou“ v boji proti finanční kriminalitě.
Čína nedávno naznačila, že zahraniční návštěvníci budou moci během zimních olympijských her v roce 2022 používat digitální jüany – ovšem za předpokladu, že budou s čínskou centrální bankou sdílet informace o svých pasech.
Skupina amerických senátorů, která zahrnuje i zastánkyni bitcoinů Cynthii Lummisovou, proto vyzvala americké olympioniky, aby digitální jüan raději bojkotovali. Podle deníku South China Morning Post na to Peking senátorům odpověděl, aby „přestali dělat potíže“.
Čínská lidová banka tvrdí, že téměř 21 milionů lidí si již založilo virtuální peněženku za účelem používání digitálního jüanu.
Převzato z : cointelegraph.com