Jaká je situace dnes a co můžeme očekávat? Čím se řídit a co sledovat? Dočkáme se hyperinflace a kdy? Co se stane s Bitcoinem až se akciový trh zhroutí? Crypto Charlie má odpovědi.
Co může předpovídat následující graf?
Za jeden z nejdůležitějších ukazatelů aktuální kondice světového trhu považuji Dow Jones Transportation Average (DJT). Do tohoto indexu patří například společnosti FedEx, UPS nebo Delta Air Lines. Pokud se ekonomice daří, má vysokou výrobu a prodeje, bez transportu surovin do továren a produktů ke koncovým zákazníkům se neobejdeme. Níže máme na grafu situaci, kdy několik let v řadě rostl index S&P500 a dlouhou dobu ho následoval i DJT. To se ale v roce 1999 změnilo a DJT dokonce začal klesat, přestože akcie internetových společností nadále rostly. Tuto situaci nazýváme divergencí a ta ve většině případů znamená změnu trendu.
Na grafu vidíme malou divergenci v roce 1998, která způsobila propad indexu S&P500 o 19%, ale trh se poměrně rychle vzpamatoval. Šlo tehdy o první varovný signál. Ale hned v následujícím roce se začala vytvářet ještě větší divergence, která trvala 320 dní. Po ní se již trh nevzpamatoval a zaznamenal propad o 49%. Následně trvalo přes 7 let, než se index S&P500 vrátil na své nejvyšší hodnoty z roku 2000.
Jaká je situace dnes a co můžeme očekávat?
V minulém roce jsme mohli vidět malou divergenci v únoru. Trh zaznamenal propad o 33% a u investorů zavládla panika. Vidina nově natištěných peněz je ale uklidnila a trh se vydal na cestu k novým nejvyšším hodnotám. Ale v květnu tohoto roku se nám opět začala vytvářet nová divergence, která aktuálně trvá již 95 dní.
Pokud ve většině případů předvídá propad akciových trhů, měli by být držitelé akcií na pozoru.
Akciové trhy mohou bez problému dalších několik měsíců růst, tak jako tomu bylo v roce 2000, ale pokud se DJT rychle nevzpamatuje a nevrátí se k rostoucímu trendu, čeká akciové trhy tvrdý dopad.
Co je nadále nutné sledovat?
Dalším ukazatelem odlivu “smart money” nebo také “big money” velkých hráčů z akciového trhu, je růst ceny dlouhodobých dluhopisů. Zdá se, že dvacetileté dluhopisy nalezly silný support a bude zajímavé v následujících dnech a týdnech sledovat, zda si vytvoří vyšší silný support, od kterého by se odrazily směrem nahoru. Tento indikátor je velmi důležitý, jelikož do dvacetiletých dluhopisů většinou běžní investoři nevkládají peníze. Ti raději sáhnou právě po akciích, Forexu nebo kryptoměnách. Proto bude-li cena nadále růst, můžeme si být jisti, že velcí hráči se stahují z akciového trhu.
Kdy se dočkáme hyperinflace o které všichni mluví?
Pravděpodobně nikdy. Ano, je to zvláštní, protože jsme vytiskli nejvíce dolaru v historii a z historie víme, že nekontrolovaný tisk měny v drtivé většině případů způsobuje hyperinflaci. V minulosti ale většina těchto měn proudila k obyčejným lidem.
Dnes tyto natištěné dolary proudí k vládám a především k velkým korporacím jako je Google, Amazon a dalším gigantům. Tyto společnosti si berou obří půjčky téměř zdarma a pomocí nové měny nakupují své akcie. Zde je důvod, proč akciový trh neustále roste, i když zažíváme největší světovou krizi od druhé světové války.
Naopak si myslím, že v příštích měsících a letech uvidíme deflaci.
Proč?
Protože většina investorů se schová do dolaru a prodá své akcie, nemovitosti, komodity, možná i kryptoměny. V deflaci totiž trpí nejvíce dlužníci a jakmile se roztočí deflační spirála, obtížně se zastavuje. Lidé budou čekat na lepší nákupní cenu automobilu, televizoru či mobilu. Sníží se výrazně platy ve službách, jelikož je lidé budou méně využívat. Obchody se budou chtít zbavit skladových zásob, aby se před deflací uchránily, ale to ji ještě více posílí.
Nejdůležitější informací ale je, že jedna věc klesat nebude. A to jsou dluhy. Dluhy všem zůstanou stejné a tak uvidíme mnoho bankrotů a předčasných prodejů dnes nadhodnocených bytů, na které si investoři vzali hypotéky.
Bude to krize všech krizí a nejjistější investicí bude fyzické stříbro (nenahraditelné v průmyslu) a Bitcoin (který je deflační a může se využívat globálně).
Co se stane s bitcoinem až se akciový trh zhroutí?
Pravděpodobně uvidíme stejný scénář jako na jaře roku 2020. Akciový trh vezme bitcoin sebou, ale jen na krátkou dobu. Je to proto, že s cenou bitcoinu mohou hýbat jen bitcoiny uložené na burzách. Těch je ale pouze 10% z celkového objemu mincí.
Velcí hráči a chytří investoři využijí propad k nakoupení dalších bitcoinů a jelikož je bitcoinu omezené množství, nebude jeho hodnota dlouhodobě klesat.
Čím více lidí pochopí myšlenku decentralizace a finanční svobody, kterou bitcoin nabízí, jeho cena bude pochopitelně růst. Alespoň zlomek bitcoinu aktuálně vlastní odhadem 100 milionů lidí (1,3% světové populace).
Autorský článek Crypto Charlie