Co jsou ETF neboli indexové akcie a jaké mají výhody? Proč investoři upřednostňují nákup zlata ve formě ETF? Budou ETF i na bitcoin?

Co je to ETF?

Exchange Traded Funds (ETF) je označení moderního investičního produktu a lze jej přeložit doslova jako “burzovně obchodované fondy”. Jedná se o fond, který na rozdíl od klasických otevřených podílových fondů vydal své akcie, se kterými se obchoduje na burzách jako s běžnými akciemi. Často se používá i výraz „nízkonákladové fondy“ nebo “indexové akcie” (dále jen ETF).

Prostřednictvím ETF je možné rychle, jednoduše a levně portfolio diverzifikovat. Emitují je zpravidla velké společnosti (Barclay’s, iShares, Proshares, ETF Securities), které zajišťují jejich likviditu, navíc jejich konstrukce snižuje riziko neschopnosti emitenta dostát závazkům z ETF vyplývajících.

Jaký vliv mělo spuštění ETF na zlato?

První zlatý ETF (Gold Bullion Securities) vznikl v Austrálii, a to v roce 2003. Následovala Kanada, Velká Británie a nakonec i USA v roce 2004. Následujících 10 let cena zlata dramaticky rostla.

Proč velcí hráči nekupují fyzické zlato, ale dávají přednost ETF?

• nemusejí si dělat starosti s kvalitou zlata
• nemusí zlato fyzicky vlastnit, skladovat, přepravovat apod.
• ceny jsou transparentní
• mohou si zlato nakoupit i v malém množství
• náklady jsou relativně malé (jsou podobné jako pro akcie)
• rozdíl mezi nákupem a prodejem (tzv. spread) ETF je velmi malý

 

Kdy se dočkáme ETF na Bitcoin?

První bitcoin ETF bylo spuštěné tento rok v únoru v Kanadě. Následně své bitcoin ETF spustila Brazílie a Austrálie plánuje spustit své první bitcoin ETF tento rok. Určitě jste si všimli, že podobnost se zlatými ETF je opravdu veliká. Můžeme tedy očekávat, že spuštění bitcoin ETF v USA je otázkou maximálně jednoho roku.

Jedna z největších a nejstarších bank v USA BNY Mellon uzavřela partnerství se společností Grayscale (největší Bitcoinový svěřenecký fond pro instucionální investory). BNY Mellon bude nově spravovat účetnictví a správu fondů pro společnost Grayscale. Dále se BNY Mellon zavázala, že bude nadále poskytovat své služby i pokud Grayscale získá licenci na bitcoin ETF. Tato Zpráva je určitě důležitá pro regulátory, jelikož banka BNY Mellon spravuje přes 1 000 miliard dolarů v ETF a má tak veliké zkušenosti.

Bitcoin bude lepší než zlato

Bitcoin má nad zlatem jednu obrovskou výhodu. Každá jednotlivá transakce je díky blockchain technologii viditelná a bude téměř nemožné maskovat ETF fondy, které by reálně nebyly podložené fyzickým bitcoinem. Takový problém vidíme u zlata, kdy investoři většinou neví, zda dotyčná banka nebo fond vlastní fyzické zlato, na které vydávají svá ETF. Banky pak pomocí ETF mohou lehce manipulovat s cenou. Bitcoin bude v budoucnu excelovat, právě díky své transparentnosti.

 

Autorský článek Crypto Charlie