Guvernérka Federálního rezervního fondu (zkráceně Fed) apelovala na USA, aby stály v čele rozvoje CBDC a udržely tím roli amerického dolaru jako globální rezervní měny. .

Guvernérka amerického Fedu tvrdí, že k posílení role amerického dolaru jako globální rezervní měny je nutné, aby Spojené státy stály v čele vývoje digitálních měn vydávaných centrální bankou, nebo-li CBDC (z angl. central bank digital currencies, digitální měny centrálních bank).
V oznámení z 24. května guvernérka Federálního rezervního fondu Lael Brainardová prohlásila, že vedoucí CBDC projekty by mohly mít „významný vliv“ na globální finanční systém a naléhala na USA, aby zajistily, že budou hrát vůdčí roli v rozvíjejícím se CBDC ekosystému:


„Vzhledem k potenciálu CBDC získat prvenství v mezinárodních platbách, a dolaru, jako rezervní měny, je pro USA zásadní, aby byly u jednacího stolu při vývoji mezinárodních standardů.“


V oznámení se též poznamenává, že Fed „zaostřuje“ na čtyři klíčové oblasti rozvoje CBDC – „rostoucí role soukromých digitálních peněz, přechod k digitálním platbám, plány využití zahraničních CBDC na mezinárodní platby a obavy z finančního vyloučení.


Guvernérka ve svém tvrzení poukázala na některé z potenciálních výhod přijetí spuštění CBDC, kdy by se v rámci pandemie Covid-19 „zrychlila migrace na digitální platby“ napříč americkými domácnostmi a dokázala jim tím rychleji ulevit, oproti „týdny“ trvajícímu rozesílání předplacených debetních karet, které ani neměly aktualizované údaje u Internal Revenue Service.


 „Musíme prozkoumat – a pokusit se předpovědět – do jaké míry mohou v průběhu času potřeby a preference domácností a podniků ovlivnit další migraci na digitální platby,“ dodala.
Brainardová rovněž zdůraznila potenciální rizika spojená s rozsáhlým přijímáním „soukromých“ tzv. stablecoinů a nadhodila možnost, že by CBDC mohly poskytnout nástroje a výhody spojené se stávajícími stabilními tokeny vázanými na USD, aniž by se narušila vládní kontrola nad měnovou politikou.
„Existuje riziko, že na rozdíl od fiat měn centrálních bank, nemají stablecoiny status zákonného platidla, a pokud by se rozšířilo jejich soukromé používání pro spotřebitelské platby, mohlo by to rozštěpit části amerického platebního systému takovým způsobem, že by se staly zátěží a zvýšily tím náklady pro domácnosti a podniky.“

„Při jakémkoli hodnocení CBDC je důležité si ujasnit, jaké výhody by CBDC nabídly nad rámec současných a nově vznikajících platebních možností, jaké náklady a rizika by CBDC mohly obnášet a jak by to mohlo ovlivnit širší politické cíle.“
20. května předseda Federálního rezervního fondu Jerome Powell oznámil, že Fed sestaví dokument pojednávající o výhodách a rizicích CBDC, a uvedl, že: „S rostoucím počtem používání stablecoinů se musí úměrně zvyšovat i naše pozornost v regulačním a dohledovém rámci.“

Převzato z Cointelegraph.com