Salvador se 7. září 2021 stal prvním „bitcoinovým národem“ na světě.

Prvním, ale zřejmě ne posledním. Mnoho dalších zemí pozorně sleduje dění v Salvadoru s jednoduchou myšlenkou: pojďme se také chopit jedinečné příležitosti, kterou Bitcoin představuje.

Jestliže se „Den Bitcoinu“ v Salvadoru změnil na burzách v „Krvavý den bitcoinu“ – což naznačuje ochotu traderů zaútočit na bitcoin i v takto výjimečný den – situace se od té doby uklidnila.

Cena jednoho bitcoinu se ustálila v rozmezí 44 až 47 tisíc dolarů a Salvador dokázal nákupem poklesu dosáhnout rezervy ve výši 550 BTC. Prezident Nayib Bukele rychle zjistil, jak věci s bitcoiny fungují. Je třeba využít každé příležitosti k akumulaci dalších.

Dobrodružství s bitcoiny začíná v Salvadoru tím nejlepším možným způsobem

Pouhý týden po oficiálním zahájení bitcoinového dobrodružství v Salvadoru má země více než 500 000 uživatelů oficiální peněženky. Používání peněženky Chivo není povinné, ale její vytvoření bylo nutné k tomu, aby Salvadorcům poskytla alespoň referenční řešení v této oblasti.

Zároveň bylo v zemi rozmístěno více než 200 bitcoinových „bankomatů“, které umožňují obyvatelům přijít a nakoupit bitcoiny za hotovost. O něco více než 50 terminálů nazvaných “Point Chivo” bylo aktivováno také v USA, aby usnadnily transakce Salvadorcům žijícím v zahraničí.

Zatímco dobrodružství s Bitcoinem se v Salvadoru úspěšně rozjíždí, mnozí nevědí, jak tento příběh vlastně začal. Mnoho lidí si pravděpodobně představuje, že Nayib Bukele se jednoho rána v květnu 2021 probudil s touhou učinit z Bitcoinu oficiální měnu své země.

Zájem Nayiba Bukeleho o Bitcoin však sahá mnohem dál.

Salvadorský příběh s Bitcoinem začíná v roce 2019 v El Zonte

Vraťme se tedy o dva roky zpět. Píše se rok 2019. Michael Peterson je 47letý Kaliforňan, který rád dělí svůj čas mezi Kalifornii a surfařské místo, které navštěvuje už více než 17 let. Toto místo se nachází v El Zonte na tichomořském pobřeží Salvadoru.

Michael Peterson, nadšený do této země, prostřednictvím místní církve začal pomáhat různým rozvojovým projektům ve vesnici se 3000 obyvateli. Jednoho dne navrhl Michaelovi Petersonovi anonymní dárce, aby provedl plnohodnotný experiment a rozvinul místní ekonomiku založenou na bitcoinech.

Nápad se mu zdál lákavý, protože Salvador je chudá středoamerická země, převážně venkovského typu, se špatnou infrastrukturou. V El Zonte nejsou žádné banky, žádné bankomaty a v každém případě 70 % obyvatel Salvadoru nemá přístup k bankovnímu účtu.

Salvadorští emigranti posílají do své vlasti ročně přibližně 4,5 miliardy dolarů. Tyto převody se uskutečňují prostřednictvím společností, jako je Western Union. A tyto společnosti si účtují vysoké fixní poplatky, často i za malé převody.

Michael Peterson převádí místní obyvatele El Zonte na Bitcoin

Pro realizaci tohoto projektu se Michael Peterson obklopil třemi obyvateli El Zonte a začal obyvatelům vesnice kázat o Bitcoinu.

Jak si jistě dovedete představit, co se týče adopce nových věcí, starší obyvatelé se zdráhají nejvíce. Michael se proto nejprve obrátil na mladší generaci. Projekt stagnoval a pouze jeden z obchodů přijímal bitcoiny jako měnu.

Obrázek převzat z článku The real story…https://www.publish0x.com/in-bitcoin-we-trust/the-real-story-behind-the-recognition-of-bitcoin-as-an-offic-xnxkrlm

Na začátku roku 2020 pak přišla pandemie COVID-19. Vesnice El Zonte, která žije hlavně z cestovního ruchu, byla na několik měsíců vylidněná a obyvatelé zůstali bez zdroje příjmů. Michael Peterson začal 500 rodinám ve vesnici převádět ekvivalent 35 dolarů měsíčně v BTC.

Obrázek převzat z článku The real story…https://www.publish0x.com/in-bitcoin-we-trust/the-real-story-behind-the-recognition-of-bitcoin-as-an-offic-xnxkrlm

Pro usnadnění převodů mezi bitcoiny a místní měnou, kterou je americký dolar, byl zřízen tzv. bitcoinmat. Obyvatelstvo začalo naplno využívat této bitcoinové revoluce. Stále více obchodů zde přijímalo bitcoiny.

Michael Peterson potřeboval aplikaci, která by mu usnadnila a urychlila platby a převody peněz. Obrátil se tedy na šestadvacetiletého Jacka Mallerse, zakladatele společnosti Zap Solutions, který vytvořil aplikaci Strike, jež umožňuje převádět bitcoiny bez poplatků.

Osmnáct měsíců po zahájení projektu používalo pravidelně Bitcoin 90 % obyvatel El Zonte.
Z El Zonte se tak stala „Bitcoin Beach“ – bitcoinová pláž.

Fascinovaný Bitcoinem již od roku 2017, se Nayib Bukele během roku 2020 tajně obrací na Jacka Mallerse

V roce 2019 se prezidentem Salvadoru stal 38letý mileniál, Nayib Bukele. Stal se nejmladším prezidentem v Latinské Americe s tím, že není součástí žádné ze dvou hlavních politických stran Salvadoru. Nayib Bukele, protisystémový kandidát, který chtěl řešit kriminalitu gangů a chudobu, byl zvolen v prvním kole s 53 % odevzdaných hlasů.

Nayib Bukele má podnikatelského ducha a s Bitcoinem byl již dobře obeznámen. V roce 2017, kdy byl starostou města San Salvador, dokonce se svou politickou stranou investoval do Bitcoinu a zveřejnil tento prorocký tweet:

Po svém zvolení do čela Salvadoru se Nayib Bukele pustil do ambiciózního úsilí o modernizaci infrastruktury země. Tajně vyzval Jacka Mallerse, aby mu pomohl dokončit jeho plán učinit z bitcoinu oficiální platidlo Salvadoru.

Na konferenci Bitcoin 2021 v Miami měl Jack Mallers tu čest oznámit světu tuto velkou novinku tím, že promítl video prohlášení prezidenta Bukeleho. Prezident Bukele pak rychle prosadil zákon, který z BTC učinil oficiální měnu Salvadoru od 7. září 2021.

Nayib Bukele, odhodlaný zajistit úspěch experimentu s Bitcoinem v Salvadoru, poté zahájil proces vzdělávání občanů, aby porozuměli Bitcoinu a vyhnuli se jeho nástrahám. Dokonce se rozhodl zřídit farmu na těžbu bitcoinů pomocí geotermální energie ze salvadorských sopek.

V chudé zemi, jako je Salvador, kde 70 % obyvatel nemá přístup k bankám, představuje Bitcoin revoluci a neuvěřitelnou příležitost. Místo aby žil v rámci současného systému, rozhodl se Nayib Bukele vsadit na budoucí úspěch Bitcoinu a změnit budoucnost své země.

Nikdo neví, jak dobrodružství s Bitcoinem v Salvadoru skončí, všichni už však nyní alespoň slyšeli o této malé zemi, která mění svou budoucnost

Nikdo neví, zda bude experiment s Bitcoinem v Salvadoru nakonec úspěšný nebo ne, ale jedná se o významný krok v rozvoji decentralizovaných financí a Bitcoinu. Mnoho dalších zemí tento experiment bedlivě sleduje a již zvažují, zda se k němu připojit.

Jak to dopadne, ukáže čas, ale už teď můžeme pochválit kreativitu, inovace, energii a odvahu této skupiny podnikatelů, kteří se shromáždili kolem Nayiba Bukeleho a jsou připraveni psát novou stránku světových dějin.

Často jsou mladí a jejich hnacím motorem je filozofie decentralizace, filantropie, kapitalismus a nové technologie.

Jsou připraveni způsobit revoluci ve světě tím, že posunou zkušenosti s bitcoinem na další úroveň, stejně jako to dokázala generace před nimi s Internetem.

Ponechávám vám prostor na představu o tom, co by to pro bitcoin mohlo znamenat, pokud uspějí.

Převzato z : publish0x.com