Podle prohlášení prezidenta Salvadoru Nayiba Bukeleho na probíhající Bitcoin konferenci v Miami, se malý stát ve Střední Americe stane první zemí, která přijme bitcoin jako zákonné platidlo.

Ve video zprávě, která byla přehrána publiku, prezident Bukele uvedl

„Centrální banky stále více přijímají opatření, která mohou poškodit ekonomickou stabilitu Salvadoru…”

“Příští týden budu posílat do Kongresu návrh zákona, který by uzákonil bitcoin jako legální měnu v Salvadoru. V krátkodobém horizontu to vygeneruje nové pracovní pozice a pomůže to poskytnout finanční začlenění tisícům lidí.“

 

Jako součást tohoto kroku přijme centrální banka Salvadoru bitcoin do svých rezerv, zatímco občané budou zároveň moci volně s bitcoiny obchodovat.

Oznámení předcházela emotivní zpráva, kterou sdílel Jack Mallers, výkonný ředitel startupu s názvem Strike, zaměřeného na bitcoinové lightning-network platby. Mallers, jehož společnost pracuje v Salvadoru na začleňování občanů do bitcoinové sítě vyzdvihl některé ze slabých článků současného finančního systému.

Zahraniční převody do země si často z částky ukrojí více než 50 % na poplatcích, popsal Mallers situaci.

Mallers dodal

„Přes 70 % aktivní populace v Salvadoru nemá bankovní účet. Nejsou tak začleněni ve finančním systému. Vláda mě požádala, zda bych jí pomohl sepsat tento návrh, jelikož považuje bitcoin za světovou měnu. Potřebujeme dát dohromady tento bitcoinový plán, abychom pomohli lidem.“

Mallers pomohl vládě sepsat návrh zákona, který by umožnil oficiální přijetí bitcoinu v takto velkém měřítku a slíbil sdílet toto dílo jako OpenSource dokument (neboli transparentně a otevřeně, pro kohokoliv k nahlédnutí) v dosud nevydané sérii nazvané „Bitcoin for Countries“ (Bitcoin pro státy).

Část návrhu zákona ze Salvadoru zní:
“IV. Centrální banky stále více přijímají opatření, která mohou poškodit ekonomickou stabilitu Salvadoru.”

“V. Abychom zmírnili negativní dopad kroků centrálních bank, je třeba autorizovat cirkulaci digitálních měn s objemem, který není možné kontrolovat žádnou centrální bankou a mění se pouze v souladu s objektivními a vypočitatelnými kritérii.”

 

Přijetím bitcoinu jako zákonného platidla se Salvador stane první zemí na světě
(a doufejme, že ne poslední), která podnikla tak odvážný krok.

 

Převzato z : vícero zahraničních zpravodajských serverů