Bitva o globální spotřebitelské vklady se stane bojem století. Aby však staromódní banky porazil, potřebuje sektor decentralizovaných financí (DeFi) zlepšit svou taktiku.
Svět funguje na spotřebitelských výdajích a úsporách spotřebitelů. Jsou to obyčejní lidé, kteří ve skutečnosti pohánějí nejdůležitější součásti globální ekonomiky a globálního finančního systému.
Pro spotřebitele tento systém funguje prostřednictvím jejich komerčních bank. Je to místo, kde většina lidí šetří, utrácí peníze a platí daně. Toto je bojiště pro nadcházející boj: bitvu o globální spotřebitelské vklady.
Nenechte se mýlit, bude to boj století! Tento boj zásadně změní podobu světa, mnohem víc než jak jej změnil internet. Internet byl o informacích. DeFi je o kapitálu – a jak všichni víme, peníze znamenají sílu.
Dnes většina lidí svou banku buď nenávidí, nebo jim je lhostejná. Je to pravděpodobně proto, že vás pokutují za drobné chyby, a když něco potřebujete vyřídit, trvá to po telefonu celou věčnost. Poskytují vám nejhorší úrokové sazby, jaké si lze představit a máte s nimi vůbec uživatelský zážitek, který hraničí s nepřátelstvím.
To však není vždy chyba banky. Regulace spotřebitelů a kontroly narostly natolik, že dodržování předpisů je často jednou z největších nákladových položek pro všechny komerční banky. Takové instituce nemohou inovovat, protože jsou postaveny tak, aby odolávaly změnám, nikoliv aby je přijímaly.
Neodolatelná příležitost
Decentralizované financování postavilo tento model na hlavu a přináší nový svět finančních produktů postavený na chytrých kontraktech (tzv. smart-kontrakty), které spotřebitelům umožňují přepínat mezi poskytovateli během několika sekund a to jediným kliknutím myši.
Neznamená to, že model DeFi je jen lepší – je prostě zásadně odlišný. Ve starém světě komerčního bankovnictví jsme museli věřit lidem, kteří řídí banky. Tato důvěra je poněkud drahá. V novém světě decentralizovaného financování důvěřujeme „kódu“ (programovému kódu), který zajišťuje naše finanční služby.
Protokoly jako Aave, Uniswap a MakerDAO mají schopnosti přímo ovládat aktiva jako USD Coin (USDC), Ether (ETH) a Wrapped Bitcoin (wBTC), což umožňuje nástup finančních produktů, které mohou fungovat 24 hodin, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce, se 100% provozuschopností a bez personálu. Odstraňuje to náklady na kontrolu stavů a zůstatků. Tento systém dokáže proměnit ručně řízené finanční procesy na automatizované programy.
Decentralizované financování dává podnikatelům neodolatelnou příležitost skutečně konkurovat ve světě globálních financí, tedy poskytuje místo, které bylo kdysi exkluzivní říší nadnárodních společností s týmy právníků placených v osmimístných cifrách. Nejen to. DeFi snižuje přechodové náklady pro spotřebitele téměř na nulu: mohou svůj kapitál přesunout z Aave do Compoundu nebo do Uniswapu během několika minut s nulovým papírováním.
Na DeFi může kapitál proudit téměř okamžitě k nejhodnotnějším příležitostem a také poskytuje to, co globální finance skutečně potřebují: skutečnou konkurenci a skutečné inovace. Tato soutěž je důvodem, proč DeFi zvítězí nad komerčními bankami. Pokud mohu získat 15% RPSN ve své oblíbené decentralizované aplikaci na DeFi spoření, proč bych si už kdykoliv nechával peníze ležet v bance?
S příležitostmi přicházejí hrozby
Ale právě nyní bohužel není v DeFi vše v pořádku. K dnešnímu dni některé DeFi projekty postavené na Ethereu zaznamenaly hackerské útoky v hodnotě přes 285 milionů dolarů, odměny nejsou spravedlivě rozdělovány a Ethereum je i nadále přetížené a drahé na používání.
Modelem důvěryhodnosti DeFi je kód, nikoli lidé. Komunita je však nezbytná pro úspěch každého ekosystému. Aby platforma zvítězila, nesmí být nikdy přetížená – bez ohledu na to, kolik lidí ji používá.
Potřebujeme decentralizovanou síť, na které mohou vývojáři rychle stavět bez neustálé hrozby zneužití a hackerských útoků, kde bude každé vylepšení odměněno a kde škálování nikdy nebude překážkou. Protože pouze tehdy mohou být komerční banky pokořeny a my uvidíme, jak skutečně skvělé spotřebitelské financování vypadá.
Převzato z : Cointelegraph.com