Jihoafrická rezervní banka zahájila průzkumné studie o digitálních měnách centrálních bank.

(CBDC = Central Bank Digital Currency – Digitální měny centrálních bank)

Jihoafrická republika je prozatím nejnovější zemí, která začíná s výzkumem možnosti vytvoření si vlastní suverénní digitální měny.

Dle poslední úterní zprávy (25. května) začala Jihoafrická rezervní banka předběžné studie o „uskutečnitelnosti a výhodách“ CBDC pro své občany.
Jihoafrická rezervní banka (SARB) ve svém prohlášení určila maloobchodní CBDC jako hlavní digitální měnu doplňující hotovost, která bude vydávaná centrální bankou a bude vhodná pro elektronické platby.
„Cílem studie uskutečnitelnosti je zvážit, jak vydání univerzální digitální měny zapadne do vnitřních zásad a nařízení SARB,“ oznámila jihoafrická centrální banka.


Dle banky se předběžná studie zaměří na problémy spojené s potenciálním vydáním CBDC pro maloobchodní použití v Jižní Africe.

„Studie uskutečnitelnosti bude obsahovat praktické experimenty na různých technologických platformách, přičemž budou brané v potaz mnohé faktory včetně důsledků na politiku, regulaci, bezpečnost a řízení rizik.“

Očekává se, že studie CBDC Jižní Afriky potrvá do roku 2022 a bude potenciálně v souladu s již existujícím pilotním projektem institucionálních plateb, „Projektem Khokha.“
Stejně jako ostatní banky, které studují možnosti digitálních měn centrálních bank, tak i Jihoafrická rezervní banka prohlásila, že její současná studie v žádném případě nenaznačuje plány na vydání digitálního randu v budoucnosti (rand = jihoafrická měna).


V červnu 2018 Jihoafrická rezervní banka zahájila pilotní test projektu Khokha – zemí schváleného tokenizovaného mezibankovního platebního systému pro fiat měny. Jak již bylo uvedeno serverem Cointelegraph, tento projekt využívá k testování digitálního účtování a vyrovnávání mezibankovních plateb infrastrukturu Quorum, vystavěnou na Ethereu.


Globální pole CBDC se i nadále rozrůstá, přičemž Čína je považována za vůdce v této oblasti – přinejmenším mezi hlavními ekonomikami. Například centrální banka Jižní Koreje nedávno oznámila plány na vytvoření partnerství s některou z technologických firem za účelem vybudování suverénní digitální měny pro její testovací protokoly, které by měly začít v srpnu.

Převzato z Cointelegraph.com