Pokud jste sledovali vzestup Axie Infinity, hry založené na NFT (nezaměnitelných tokenech), která stojí v čele revoluce v oblasti „play-to-earn“ (P2E – hraj a vydělávej), pak bezpochyby víte, kolik peněz se dá v ekosystému Axie vydělat.

 

Hra nabízí zábavnou strategii založenou na sbírání kartiček s podivnými potvůrkami, ale skutečným důvodem, proč si Axie získala tak obrovské množství příznivců, je to, že hraním hry je skutečně možné vydělat peníze. To jasně dokazují statistiky tržiště Axie; na tržišti Ronin se každý den uskuteční transakce v hodnotě přibližně 30 milionů USD v NFT. Jejich nativní token AXS navíc během 2 měsíců vypumpoval zhruba na dvacetinásobek, i když zbytek krypto trhu stagnoval na stejné úrovni. Čísla nelžou: Axie je vážně lukrativní byznys.

Typický den v životě Axie farmáře.

Hráči si hraním hry mohou vydělat 350 až 1000 dolarů měsíčně v závislosti na dovednostech a „kvalitě“ účtu. Příšerky ve hře – říkejme jim familiérněji třeba „axíci“ – můžete také chovat, šlechtit z nich nová plemena a prodávat je, nebo je můžete půjčovat hráčům přes tzv. „stipendijní účty“ (v angličtině se používá termín scholarship accounts), kdy je hráči zapůjčen přístup k účtu Axie, aby mohl hru hrát a dělit se s majitelem o výdělek. Po celou dobu zůstávají aktiva majitele bezpečně uložena v peněžence Ronin Wallet – nativní peněžence používané k ukládání NFT axíků, přičemž blockchain Ronin umožňuje jejich obchodování a chov bez utrácení poplatků za gas (tzv. „palivo“ – poplatky za převod, typicky na síti Ethereum).

Vzhledem k tomu, že nákup jednoho týmu axíků (potřebných ke křížení ve hře) může v době psaní tohoto článku stát až 2 000 USD, byla by tato hra bez systému stipendií pro mnohé nedostupná. Tento systém hraní „play-to-earn“ získává obrovskou popularitu v zemích, jako je Vietnam, Indie, Indonésie, Venezuela a Brazílie, přičemž Filipíny s největší hráčskou základnou podle národnosti vedou (v zemi je nyní přes půl milionu aktivních uživatelů). Je to proto, že v ekonomikách, kde je minimální mzda v přepočtu často nižší než 1 americký dolar na hodinu, si i hráč s průměrnými dovednostmi může hraním Axie Infinity po dobu několika hodin denně vydělat nejméně dvakrát tolik peněz ve srovnání s prací na plný úvazek.

Částečně kvůli Covidu-19 a jeho ničivým dopadům na trh práce se celosvětová poptávka po stipendiích pro Axie Infinity exponenciálně zvýšila, což vedlo ke vzniku masivních Axie farem, jako je například Yield Guild Games (YGG), která v současné době poskytuje stipendia pro téměř 5 000 hráčů. Její hráči dosud společně vydělali SLP tokeny ze hry v hodnotě více než 8 milionů dolarů. YGG získala dalších 12,5 milionu dolarů vydáním vlastního tokenu, přičemž v rámci prodeje (který se kompletně vyprodal během 30 sekund) uvolnila pouze 2,5 % celkové nabídky.

K tomu, abyste mohli začít farmařit s axíky, však nepotřebujete takový kapitál; existuje mnoho různých způsobů, jak se do ekonomiky Axie zapojit, ať už začínáte z ničeho, nebo s nějakými penězi k zainvestování.

Čistokrevný axík se 100% DNA šelmy.

Začínáme od nuly, a to s jakýmikoliv prostředky

Pokud nemáte peníze na nákup vlastních Axie potvůrek, můžete začít tím, že požádáte o Axie stipendium – tak se můžete učit hru a zároveň šetřit peníze na založení vlastní farmy.

Abyste stipendium získali, studujte hru co nejvíce, a pokud máte další přátele, kteří již hrají, trénujte na jejich účtu, abyste se seznámili se základy. Poté se připojte k tzv. cechovním serverům na Discordu a snažte se klást inteligentní otázky a najít si přátele v rámci daného guildu (cechu), než se přihlásíte do jejich stipendijního programu prostřednictvím příslušného kanálu (způsob by měl být nastíněn někde na jejich webových stránkách nebo na serveru Discord). Odlište se od davu tím, že si napřed uděláte průzkum, a také tím, že budete přátelští a profesionální, a s trochou štěstí byste měli být brzy schopni stipendium získat a začít si budovat své Axie impérium, cihlu po cihle, krůček za krůčkem.

Jednou z taktik, jak začít s omezenými prostředky, je „jít na to od podlahy“, kupovat nejlevnější dostupné axíky a jednou nebo dvakrát je rozmnožit. Po rozmnožení hráč tytéž dva Axie znovu prodá a nyní má jedno nebo dvě nová vejce Axie, která čekají na vylíhnutí. Zkušení obchodníci mohou touto metodou dosáhnout malých, ale rychlých zisků, nicméně nedoporučuje se chovat a vytvářet stipendijní účty s použitím nekvalitních Axie kvůli nedávným změnám v tokenových odměnách, které se vyplácejí za různé herní úspěchy. Tyto změny lépe odměňují hru s vyššími dovednostmi a penalizují nekvalitní hru.

Náklady na chov jsou stejné bez ohledu na „kvalitu“ chovaných Axie, takže je nejvýhodnější začít s axíky, kteří mají téměř dokonalou genetiku. I při množení páru se 100% dokonalými geny existuje přibližně 18% pravděpodobnost genetické mutace, která způsobí, že výsledný Axie nebude „čistokrevný“. Tyto mutace nepoškozují bojové schopnosti Axieho, snižují však šanci, že si budoucí Axie v rodokmenu zachovají dokonalé geny. Proto je nejlepší investovat do „dobrých“ Axie hned na začátku, aby se minimalizovalo riziko genetických mutací.

Axie, kteří se vylíhnou se špatnými recesivními geny, zůstávají zcela hratelní, ale v takovém případě je chovatel použije jen na stipendia, aniž by je choval. V případě, že jsou opravdu zcela k ničemu, můžete je jednoduše prodat na trhu, aby se vám investice vrátila. Můžete je také před prodejem rozmnožit, ačkoli namnožit takového Axieho více než dvakrát se téměř jistě nakonec ukáže jako nerentabilní, protože náklady na chov se při každém množení jednotlivého Axieho výrazně zvyšují.

Může to znít lákavě, protože můžete okamžitě získat zpět tokeny, které jste právě utratili, a navíc získáte dvě vejce. Pokud však zakládáte stipendijní účty, pravděpodobně to nechcete udělat, protože tokeny SLP (Small love potion) a AXS (Axie Infinity) by bylo lepší utratit za šlechtění axie stipendijní kvality – proto je nejlepší své „vadné“ axíky prostě okamžitě prodat, aniž byste je chovali, abyste se mohli soustředit na růst samotné farmy. Neplýtvejte penězi na chov špatných Axie – prodávejte je s 0 odchovy, což zvýší jejich hodnotu na volném trhu.

I když je možné vybudovat farmu od nuly, nelze říci, jak dlouho to může trvat, protože záleží na tom, kolik si můžete dovolit reinvestovat. Na druhou stranu, pokud máte připravený určitý kapitál k investování, můžete založit farmu s čistokrevnými Axie hned od začátku a poměrně rychle rozšířit svou činnost.

Nepovedený Aqua s Kotaro ústy – Aqua axíci jsou ze své podstaty rychlí a vlastnost „kousnutí Kotara“ je užitečná pouze pro relativně pomalejší Axie, což činí tohoto Axie neefektivním pro boj PVP (hráč proti hráči).

Začínáme s kapitálem a děláme to správně

Poznámka redakce: Tyto údaje jsou přibližné a vycházejí z cen tokenů v době zveřejnění.

Se třemi tokeny Etherea (3 ETH = cca 12 000 USD, pozn. překladatele) na založení farmy byste si mohli okamžitě založit dva stipendijní účty a o pět dní později další tři. Kolik vaši stipendisté vydělají, bude záviset jak na jejich dovednostech, tak na kvalitě poskytovaných axíků; nejlepší stipendisté mohou majiteli vydělat až 1 000 amerických dolarů měsíčně na pasivním příjmu. K dosažení této částky by účet musel obsahovat minimálně 10 Axie příšerek, což by navýšilo strop energetického systému a umožnilo hráči účastnit se více zápasů za jeden den. Účty s dvaceti a více potvůrkami získají podobný, větší bonus. Podprůměrný učeň se slabými axíky bude stále schopen přinést majiteli zisk alespoň 350 dolarů měsíčně.

Pro jasný a jednoduchý příklad řekněme, že průměrný učedník s průměrným týmem vydělá jménem majitele v průměru 500 dolarů měsíčně. Po skřížení axíků je pětidenní prodleva, než se z vajíčka vylíhne nový Axie, se kterým pak může učedník hrát, a trvá nejméně několik týdnů, než učedníci zvýší úroveň svých nových přírůstků a vydělají nějaké odměny v SLP. Pokud se postupuje správně, začne majitel dostávat výplatu SLP asi 2-3 týdny po předání týmů hráčům. Doba do prolomení této hranice se bude lišit v závislosti na mnoha výše uvedených faktorech. Při dobrém chovu však hodnota vaší Axie farmy nakonec vzroste tak, aby odpovídala hodnotě vaší počáteční investice. Při současných cenách a sazbách nastane tento milník přibližně za 6 měsíců.

To vše bude samozřejmě fungovat pouze tehdy, pokud si splníte domácí úkol a budete se řídit promyšlenou strategií budování Axie týmů. V komunitě Axie existuje mnoho zdrojů, s jejichž pomocí se můžete dozvědět více o složitostech strategie budování týmů a chovu axíků. Použijme jako příklad tým „Double Aqua“ (dvojitá Aqua), který je jedním z nejoblíbenějších buildů pro hráče na nízké až průměrné úrovni. Tento tým se obvykle skládá z Axie s následujícími částmi těla:

Typický‚ Double Aqua‘ tým, obsahující druhy Plant, Nimo, a Koi.

Přední linie (frontline): Plant (rostliňák) – úplný rostlinný tank, nejlépe s Hot Butt (pálivým zadkem) a Beech (bukvicí) spolu s kombinací Serious-Pumpkin (seriózní dýně). Důvodem je, že protivníkovi Aqua (vodní typy) a Birds (létavci) mají problém zabíjet rostliny, takže potřebují vlastnost dodatečného poškození, aby se dostali přes jeho blokádu.

Střední linie (midline): Aqua (vodňák) s přívlastkem Nimo, stejně jako s částmi jako jsou Risky Fish (riskující ryba), Shoal Star (hvězda s pobřeží) a Goldfish (zlatá rybka) – tato Axie potvůrka přináší rychlost, odolnost, vysoké poškození a energii, ale chybí jí obrana. Jejím úkolem je získat co nejvyšší hodnotu před svou smrtí, obvykle velmi rychlou.

Záložní linie (backline): Aqua s Koi je úplně stejná jako Nimo, ale s jiným ocasem. Místo energie a malého poškození poskytuje ocas kapra Koi zvýšení rychlosti a poměrně velké možnosti poškození protivníka. Tato Koi Aqua příšerka je určena pro přechod ze střední fáze do pozdní fáze hry, přičemž optimální úlohou je vyřadit soupeřovu střední linii a zároveň se zrychlit v dalším kole.

Chcete-li založit chovnou stanici produkující týmy Double Aqua, můžete začít nákupem dvou nechovných Axie od každé z výše uvedených odrůd a každý pár třikrát rozmnožit. Poté, než zahájíte druhé kolo chovu s potomky, budete muset buď koupit třetího nechovného axíka každé odrůdy, (nebo si ho případně vyměnit s kamarádem, který také zakládá farmu), abyste zavedli minimální množství genetické rozmanitosti potřebné pro dlouhodobý chov. Sady po třech jsou minimem potřebným pro založení farmy, protože Axie nelze křížit s rodiči, sourozenci ani potomky.

Axie je možné křížit celkem až sedmkrát, ale po třetím chovu se u průměrného Axieho obvykle příliš snižují marže (ačkoli nedávné změny v nákladech na chov způsobily, že se čtvrtý chov ještě vyplatí, zejména při odchovu obzvláště dobrých Axie). Jakmile máte zřízeno několik stipendijních účtů, stanice začne generovat SLP a pomalu financovat svůj vlastní růst, až nakonec dosáhne jakéhosi bodu perpetuum mobile, kdy stipendia vyprodukují dostatek SLP na financování dalšího kola chovu za každé dva týdny.

Tento model by měl sloužit jako spolehlivý způsob provozování farmy Axie, ale vězte, že to v žádném případě není jediný způsob – ve skutečnosti se dá vydělat ještě více peněz, jakmile postoupíte nahoru v potravním řetězci Axie.

Standardní „terminátorská“ Axie potvora, která používá části hmyzu v kombinaci s plazy proti vodním Aqua typům.

Jak udržet krok při „závodu ve zbrojení“ Axie

K tomu, abyste mohli vyšlechtit dobré Axie, musíte rozumět hře samotné, a protože se jedná o strategickou hru založenou spíše na důvtipu než na obratnosti, je nezbytné být vždy o krok napřed před vaším soupeřem.

Model týmu Double Aqua popsaný v předchozí části vznikl jako reakce na populární týmovou sestavu „Plant, Beast, Bird“ (rostliňák, bestie, pták-létavec). „Ptáci“ mají schopnost pohybu, který jim umožňuje útočit na choulostivé axíky v zadní linii, ale někdo zjistil, že Aqua dokáže nahodit právě takovou sílu obrany, aby přežil útok létavce, a pak ve střední až pozdní fázi hry zvrátit průběh souboje svou vyšší rychlostí. Chvíli to fungovalo výborně a funguje to stále – kromě případů, kdy čelíte týmům se spoustou rostlin a plazů, nebo ještě hůře: Terminátorem, novým zákeřným plemenem plazů (Reptile), který byl navržen tak, aby ničil týmy s dvojitými Aqua.

V reakci na vzestup tohoto „terminátora“ se vyvinula nová verze týmové sestavy Double Aqua – ale to je téma na jiný článek. Jde o to, že mistrovství a inovace v oblasti taktiky Axie se promítají do zisků, protože vysoce žádané Axie budou mít vyšší cenu.

Například kvůli popularitě sestavy Double Aqua a potřebě jí čelit se nyní nešlechtěné Koi Aquy prodávají za zhruba 0,35 ETH, zatímco nešlechtění Terminátoři se prodávají až za 0,4 ETH za kus, takže pokud máte prostředky na chov nejžádanějších typů, zisky, kterých lze dosáhnout, mohou být závratné.

Hodně štěstí

Tímto končí náš stručný úvod do ekonomiky farmaření Axie. Hodně štěstí ve hře!
Originál publikován 10. září 2021
Příspěvek napsal David Willis s pomocí Tylera Reinolda.
Odmítnutí odpovědnosti: Axie farming je investiční strategie založená na kryptoměnách, a proto podléhá volatilitě trhu. Neinvestujte více, než si můžete dovolit ztratit, a před investicí si udělejte vlastní průzkum. Nejedná se o finanční poradenství.

Převzato z : medium.com