Bankovní gigant HSBC nedávno oznámil, že se úspěšně zapojil do projektu KYC blockchainové platformy Spojených arabských emirátů (SAE).

HSBC se zapojila do blockchainové platformy SAE

Na základě zprávy od společnosti Ledger Insights, která byla publikována 28. června 2021, se mezinárodní banka HSBC úspěšně připojila k projektu „UAE KYC Blockchain Platform“. Jde o blockchainovou platformu na řešení KYC (z angl. „know your customer“ – požadavek na ověření totožnosti svých zákazníků) založenou společností Dubai Economy. Tímto se HSBC stává první zámořskou bankou a čtvrtým zakládajícím členem platformy, kterou pomůže spustit.

Připojení HSBC do projektu znamená pro finanční investory, že budou mít možnost si digitálně otevřít nový účet u banky pomocí dat, která již byla ověřena jinou bankou. Sdílení dat bude umožněno mezi dvěma bankami na bázi P2P skrze blockchainové řešení, tedy sdílení dat bez prostředníka.

V podstatě tato blockchainová platforma umožní bankám provést jinak drahý a zdlouhavý proces ověření identity cenově i časově efektivním způsobem. Banky již nebudou muset zadávat data klientů k ověření velkým účetním poradenským firmám.

Platforma je založena zejména na blockchainu Fides, který byl vytvořen společností Norbloc. Konsorcium, které bylo založeno v únoru 2020, usnadňuje bezpečnou výměnu ověřených údajů KYC mezi bankami a licencovanými orgány ve Spojených arabských emirátech.

Za zmínku také stojí, že zákazníci bank, které budou mít přístup k ověřeným datům KYC, již nebudou muset ručně zadávat všechna data. Namísto toho si mohou zákazníci zvolit jen možnost sdílení dat. Následně by to znamenalo, že HSBC a další banky budou moci zpracovat žádosti nových zákazníků v minimálním čase.

Adbulfattah Sharaf, ředitel HSBC v SAE to okomentoval:

„Ambiciózní růstová strategie HSBC v SAE je podpořena investicemi do digitálních infrastruktur, jako je KYC blockchainová platforma. Díky tomu, že budeme mít přístup k aktuálním KYC datům přímo ze společnosti Dubai Economy, dokážeme obsloužit zákazníky rychleji a soustředit se na jejich důležité bankovní potřeby.“

Blockchainová technologie pro KYC účely

Mezi množstvím potenciálních případů využití se po celém světě pro účely KYC používá také technologie distribuované účetní knihy (DLT – distributed ledger technology).

Jak již dříve uvedl server BTCManager, společnost Dubai Economy spolupracovala s dubajským mezinárodním finančním centrem (DIFC) na šíření platforem KYC založených na blockchainu napříč Spojenými arabskými emiráty.

Převzato z : finextra.com