- Inflace je rostoucí problém, hlavně po posledním a největším meziročním nárůstu.
- Bitcoin je mnoha experty stále považován za „bublinu“.
- Bitcoin je fyzicky přenositelný, rychlý, globálně distribuovaný a dostupný.
- Nicméně volatilita ceny Bitcoinu oslabuje jeho pověst jako udržitele hodnoty.
Inflace je rostoucím problémem, zejména vzhledem k nedávnému překvapivému oznámení amerického ministerstva práce, že index spotřebitelských cen skokově vzrostl za posledních 12 měsíců o 4,2%, což představuje největší meziroční nárůst od září 2008.
Po tisíciletí bylo zlato ve srovnání s různými třídami aktiv považováno za sebe definující „zlatý standard,“ jako inflační štít. To platí i dnes a do zlata je celosvětově investováno více než 10 bilionů dolarů.
Klíčové rozdíly
Pro srovnání, při současné celkové tržní hodnotě o něco méně než 1 bilion dolarů, 74 % finančních expertů stále odmítá Bitcoin jako rizikové aktivum. Vyplývá to z nedávného průzkumu „Bank of America“.
Přesto se za posledních více než 10 let, od chvíle kdy byl Bitcoin vytvořen, hodně věcí změnilo. Mohl by se osvědčit jako nejlepší nástroj ke svržení vládnoucího inflačního systému ze svého zlatého trůnu k prospěchu všech jednotlivých investorů.
Klíčové rozlišovací aspekty Bitcoinu:
1. Fyzická přenositelnost – miliardy v BTC lze přenášet v zabezpečené krypto peněžence, která se vejde do kapsy kabátu, zatímco miliarda ve zlatých cihlách váží asi 24 tun.
Je to relevantní, protože během hyperinflačního období, které trápilo Výmarskou republiku (meziválečné Německo) po 1. světové válce, byly potřeba trakaře plné německých marek k nákupu chleba. Platit zlatem by bylo ale stejně nepraktické.
2. Rychlost převodu – jakékoliv množství BTC lze okamžitě převést z osoby na jinou osobu, což se zlatem udělat nelze. Tato jedinečná vlastnost má za následek nižší transakční poplatky, eliminaci zpoždění plateb a odstranění zprostředkovatelů třetích stran. Během inflačních cyklů je pro rodiny nebo podniky potýkající se s potížemi až kriticky důležité získat finanční zdroje rychleji a za nižší cenu.
3. Globální distribuce – jakékoli množství BTC lze digitálně přesunout kamkoli na světě, kde je přístup k internetu. Naopak maximální hodnota, kterou lze ve zlatě přesunout přes hranice USA je $10 000. Větší množství vyžaduje celní prohlášení USA a vyplnění formuláře FINCEN 105. Tato vlastnost dělá z Bitcoinu ideální deflační záchranné lano pro jednotlivce, kteří se potýkají s hyperinflací v zemích jako je Venezuela, Zimbabwe a Súdán.
4. Přístupnost – vše, co potřebujete pro nákup BTC je platební metoda, směna peněz a připojení k internetu. Díky pravidlům finanční demokratizace, které Bitcoin nabízí, mají i běžní lidé (lidé mimo bankovní sektor), potýkající se s inflací nebo zkorumpovanými měnovými systémy, příležitost obejít překážky fiat měn v jejich domovských zemích. Pro srovnání, zajištění jakéhokoliv množství fyzického zlata vyžaduje mnohem komplikovanější proces, kvůli jeho běžnému nevyužití, omezené dostupnosti a požadavkům na bezpečné úložiště.
5. Uchovatel hodnoty – BTC má mnoho vlastností zlata jako je nedostatek, zaměnitelnost, prokázané zhodnocení, široké přijetí… Zatímco z Bitcoinu není možné vyrobit šperky jako ze zlata, BTC má jiné unikátní vlastnosti, které jej od zlata odlišují. BTC lze např. rozdělit na menší jednotky mnohem snadněji než jakýkoli druh fyzického zlata. Bitcoin lze také uložit ke zhodnocení nebo jej přímo proměnit na aktivum, které lze také použít jako zástavu k zajištění úvěru (tzv. kolaterál), což je se zlatem mnohem obtížnější. Bitcoin lze ve srovnání s fyzickým zlatem konvertovat na jiná aktiva mnohem jednodušeji. A navzdory nedávnému prohlášení zakladatele automobilky Tesla, Elona Muska, produkce Bitcoinu spotřebuje jenom okolo poloviny energetických zdrojů ročně v porovnání s produkcí zlata.
Zatímco hodnota BTC klesla i o více než 50% ze svých historických maxim ze začátku tohoto roku, a postoj investorů k němu byl negativní, jeho základy se nezměnily. Nově oznámený vládní rozpočet prezidenta Bidena ve výši 6 bilionů dolarů jenom upevňuje stálost deflačních vlastností Bitcoinu.
Ve spojení se skutečností, že americké ministerstvo financí pracuje s obrovským nasazením a nevídaným tempem na tisku dalších dolarů – téměř 5 bilionů dolarů vzniklo jen v roce 2021, což navyšuje celkový součet dolarů v oběhu na téměř 20 bilionů – přízrak inflace nezmizí a Bitcoin může být tou nejlepší ochranou.
Druhá strana mince
Nehledě na skutečnost, že Bitcoin každoročně generuje trojciferné výnosy za každý rok své existence, tak cenová nestabilita oslabuje jeho vlastnosti uchovatele hodnoty.
Kritici Bitcoinu pokračují v boji proti jeho „vysoké spotřebě energie při těžbě“, a to i přes nedávné založení „Rady pro těžbu Bitcoinu“ v USA, v jejímž čele stojí Elon Musk a Michael Saylor, a která si dala za úkol adaptaci udržitelných ekologických postupů.
Převzato z Dailycoin.com